Waginoplastyka (plastyka pochwy)

Informacje ogólne o zabiegu

Czym jest waginoplastyka?

W ramach zabiegu waginoplastyki dokonuje się korekcji szerokości pochwy oraz innych defektów krocza. Plastyka pochwy jest przeznaczona zazwyczaj dla kobiet, nie są zadowolone ze kształtu oraz szerokości wejścia do pochwy. Przyczyną może być ciężki poród lub wada wrodzona. Niestety często podczas porodu dochodzi do uszkodzenia lub naderwania krocza co prowadzi do wielu niedogodności. Dzięki zabiegowi waginoplastyki mamy możliwość przywrócić poprzedni wygląd oraz rozmiar wejścia do pochwy co może bezpośrednio przełożyć się na poprawę komfortu życia.

Waginoplastyka – przebieg zabiegu

Plastyka pochwy to operacja ginekologiczna polegająca na nacięciu ściany pochwy i usunięciu nadmiaru tkanki. Ilość oraz miejsca wykonania nacięć planuje się przed wykonaniem zabiegu. Operację powinien przeprowadzać chirurg plastyk lub ginekolog specjalizujący się w dziedzinie ginekologii estetycznej. Wykonywana jest przy znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Następnie, gdy wejście do pochwy jest już prawidłowych rozmiarów dokonuje się zaszycia rany przy pomocy szwów rozpuszczalnych. Całość trwa około 60-90 minut.

Waginoplastyka – przygotowanie do zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu plastyki pochwy należy wykonać szereg niezbędnych badań, których wynik determinuje czy pacjentka kwalifikuje się do jego wykonania:

  • wymaz z pochwy,
  • morfologia krwi,
  • badanie układu krzepnięcia APTT, PT, INR,
  • cytologia,
  • badanie ogólne moczu,

Waginoplastyka – rekonwalescencja

Po wykonaniu operacji plastyki pochwy zaleca się pozostanie pacjentki w klinice około 1-2 dni. Rana zewnętrzna goi się około 7 dni – po tym czasie możliwy jest również powrót do pełnej aktywności ruchowej. Z aktywnością seksualną oraz wyczynowym uprawianiem sportu należy wstrzymać się na okres 6-8 tygodni od przeprowadzenia zabiegu.

Waginoplastyka – korzyści

  • poprawienie napięcia mięśni dna miednicy,
  • zwężenie pochwy,
  • poprawienie wyglądu,
  • poprawa jakości życia seksualnego.

Plastyka pochwy – przeciwwskazania

Jak w przypadku większości zabiegów w okolicach intymnych do głównych przeciwwskazań należy planowana ciąża oraz menstruacja w okresie krótszym niż 2 tygodnie od zabiegu. Również złe wyniki zleconych badań oraz zaburzenia krzepnięcia krwi mogą wpłynąć na decyzję lekarza o niepodjęciu się przeprowadzenia operacji.

Formularz kontaktowy