Zabieg Operacyjny Plastyki Powłok Brzusznych

Informacje ogólne o zabiegu

Plastyka brzucha – wskazania do zabiegu

Zabieg operacyjny plastyki powłok brzusznych jest zabiegiem chirurgicznym, mającym na celu usuniecie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z dolnej i środkowej części brzucha oraz wykonanie plastyki mięśni prostych brzucha. Plastyka powłok brzusznych nie jest zabiegiem stosowanym dla ludzi otyłych w celu szybkiej utraty wagi. Wykonuje się go przy wykorzystaniu różnych metod i czasami łączy się go razem z liposukcją tkanki tłuszczowej.
Plastyka brzucha

Plastyka brzucha – leczenie alternatywne

Operacja plastyki powłok brzusznych jest wyjściem ostatecznym. Alternatywne postępowanie polega na nie wykonywaniu zabiegu operacyjnego. Odsysanie tkanki tłuszczowej połączone z plastyką powłok brzusznych może być zastosowane w przypadkach, gdy napięcie skóry jest prawidłowe oraz gdy nadmiar tkanki tłuszczowej nie jest związany z dużą otyłością. Dieta i ćwiczenia fizyczne mogą być skuteczne w zmniejszeniu nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Alternatywne metody leczenia, które obejmują operacje, są również związane z pewnymi czynnikami ryzyka i potencjalnymi powikłaniami.

Plastyka brzucha – cel zabiegu operacyjnego

Osiągniecie celu ściśle oczekiwanego przez pacjenta, uzależnione jest między innymi od wieku, stanu skóry, ogólnej kondycji organizmu, osobniczych cech anatomicznych i wielu innych czynników. Efekt osiągnięty dzięki zabiegowi plastyki brzucha może odbiegać od oczekiwań pacjenta, a różnice mogą wynikać z niemożności osiągnięcia przez lekarza określonego rezultatu, mając na uwadze aktualny stan wiedzy medycznej, możliwości techniczne, osobnicze cechy pacjenta i inne. W przypadku przedstawienia przez pacjenta wzorcowego modelu (np. zdjęcia cudzego wizerunku), efekt zabiegu plastyki brzucha może istotnie różnić się zarówno od modelu wzorcowego, jak i subiektywnych oczekiwań pacjenta. W żadnym wypadku nie jest to podstawą do wysuwania przez pacjenta roszczeń majątkowych czy reklamacyjnych.

Plastyka brzucha – po zabiegu

Początkowo po przeprowadzeniu zabiegu plastyki powłok brzusznych widoczne są ślady ingerencji chirurgicznej w postaci obrzęku oraz zasinień. Aby widzieć pełny efekt należy poczekać około 3-4 tygodnie – po tym czasie obrzęk zniknie. W czasie rekonwalescencji zaleca się noszenie specjalnie do tego zaprojektowanej bielizny uciskowej.

Należy pamiętać, że raz usunięta tkanka tłuszczowa może ponownie się odłożyć. Aby temu zapobiec zaleca się pacjentom odpowiednie odżywianie oraz wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych.

Plastyka brzucha – korzyści

Przeprowadzenie operacji plastyki powłok brzusznych wiążę się z kilkoma ważnymi korzyściami, które mogą wpłynąć na poprawę jakości życia pacjenta. Należą do nich:

– wymodelowanie sylwetki w miejscu przeprowadzenia zabiegu,

– nadanie ciału prawidłowych proporcji,

– szybki powrót do normalnego trybu życia,

– poprawa samooceny pacjenta.

Plastyka brzucha – czynniki ryzyka związane z zabiegiem

Każde leczenie operacyjne obejmuje pewną ilość czynników ryzyka, które mogą wystąpić niezależnie od prawidłowości wykonania zabiegu medycznego, stąd niezwykle istotne jest zrozumienie ryzyka związanego z operacją plastyki powłok brzusznych.

Podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu jest sprawą indywidualną i polega na porównaniu ryzyka z możliwą poprawą wyglądu ciała. Należy pamiętać, że operacja plastyki powłok brzusznych nie jest zabiegiem ratującym życie, a jedynie takim, który może (choć nie musi) poprawić komfort życia pacjenta. Pomimo tego, że większość pacjentów nie ma własnych doświadczeń z niżej wymienionymi powikłaniami, należy każde z nich omówić z lekarzem operującym, aby uzyskać pewność co do podjęcia właściwej decyzji i pełnego zrozumienia ryzyka, potencjalnych powikłań i konsekwencji operacji, jakie niesie ze sobą zabieg.

Formularz kontaktowy