Liposukcja - odsysanie tłuszczu

Informacje ogólne o zabiegu

Liposukcja

Czym jest liposukcja?

Zabieg liposukcji jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z określonych obszarów ciała, takich jak: twarz, szyja, górne okolice ramion, tułów, brzuch, biodra, pośladki, uda, kolana, łydki i okolice kostek. Nie jest to metoda mająca na celu zmniejszenie wagi ciała, lecz usunięcie nagromadzonej tkanki tłuszczowej, nie reagującej na stosowanie diety i ćwiczeń fizycznych. Liposukcja powinna być traktowana jako metoda kształtowania ciała w połączeniu z innymi chirurgicznymi metodami takimi jak: operacja zmarszczek twarzy, plastyka powłok brzusznych lub operacja liftingu (podniesienia), czyli metodami usunięcia nadmiaru skóry i podniesienia obwiśniętych tkanek.

W naszej klinice zabieg liposukcji wykonywany jest wyłącznie przez doświadczonego chirurga plastyka przy zastosowaniu nowoczesnego sprzętu oraz sprawdzonych metod.

 Liposukcja – wskazania

Najodpowiedniejszymi kandydatami do zabiegu liposukcji są osoby ze stosunkowo prawidłową wagą ciała, z nadmiarem tkanki tłuszczowej w niektórych obszarach ciała. Najlepsze wyniki po liposukcji można uzyskać u osób z elastyczną skórą. Obwisła, luźna skóra może wymagać dodatkowej operacji – np. plastyki powłok brzusznych. Nierówności powierzchni ciała, które nie są związane z tkanką tłuszczową, nie mogą być poprawione przy pomocy liposukcji. W niewielkim stopniu poprawia również wygląd cellulitu. Należy pamiętać, że liposukcja nie powinna być traktowana jako zamiennik dla kuracji odchudzającej. Przed wykonaniem zabiegu odessania tłuszczu konieczne jest wykonanie niezbędnych badań. Osoby, które mają problemy z cukrzycą, chorobami serca lub chorobami naczyniowymi mogą nie zostać zakwalifikowane do zabiegu – decyduje o tym lekarz prowadzący.

Liposukcja – sposób wykonania zabiegu

Liposukcja jest wykonywana przy pomocy metalowych kaniul, które są umieszczane w małych nacięciach skóry i pozwalają na rozbicie i odessanie tkanki tłuszczowej. Może być wykonywana ze znieczuleniem miejscowym lub ogólnym. Technika nasiękowa liposukcji obejmuje infiltracje odsysanej tkanki tłuszczowej roztworem złożonym z leków przeciwbólowych i adrenaliny. Podjęcie tych działań ma za zadanie zmniejszyć dyskomfort w czasie operacji i zmniejszyć zasinienie po jej zakończeniu. Odpowiednie ubranie uciskowe i opatrunki pomogą przyspieszyć gojenie i ograniczyć obrzęk.
Leczenie alternatywne
Alternatywne leczenie obejmuje pominięcie zabiegu operacyjnego. Dieta i ćwiczenia fizyczne mogą być skuteczne w zmniejszeniu nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Innymi metodami stosowanymi w celu wymodelowania sylwetki ciała lub usunięcia tkanki tłuszczowej są zabiegi lipolizy farmakologicznej lub laserowej. Polegają na zastosowaniu wody pod wysokim ciśnieniem w celu rozbicia tkanki tłuszczowej. Jeszcze innym wyjściem mogą być zabiegi związane z działaniem ultradźwięków na komórki tłuszczowe. Alternatywne metody leczenia wiążą się z pewnymi czynnikami ryzyka i wynikającymi z nich potencjalnymi powikłaniami.

Liposukcja – cel zabiegu operacyjnego

Osiągniecie celu ściśle oczekiwanego przez pacjenta, uzależnione jest między innymi od wieku, stanu skóry, ogólnej kondycji organizmu, osobniczych cech anatomicznych i wielu innych czynników. Osiągnięty efekt może odbiegać od oczekiwań pacjenta, a różnice mogą wynikać z niemożności osiągnięcia przez lekarza określonego rezultatu, mając na uwadze aktualny stan wiedzy medycznej, możliwości techniczne, osobnicze cechy pacjenta i inne. W przypadku przedstawienia przez pacjenta wzorcowego modelu (np. zdjęcia cudzego wizerunku), efekt zabiegu może istotnie różnić się zarówno od modelu wzorcowego, jak i subiektywnych oczekiwań pacjenta. W żadnym wypadku nie może być to podstawą prawną do wysuwania przez pacjenta roszczeń majątkowych czy reklamacyjnych.

Liposukcja – czas rekonwalescencji

Po przeprowadzeniu zabiegu najczęściej czas rekonwalescencji wynosi od 1 – 3 tygodni. Zazwyczaj po tym czasie możliwy jest już powrót do pracy zawodowej. Uprawianie sportu oraz korzystanie z basenów i saun możliwe jest po 6 – 8  tygodniach od wykonania zabiegu.

Liposukcja – czynniki ryzyka związane z zabiegiem operacyjnym

Każde leczenie operacyjne obejmuje pewną ilość czynników ryzyka, które mogą wystąpić niezależnie od poprawności wykonania zabiegu medycznego. Stąd też niezwykle istotne jest zrozumienie ryzyka związanego z operacją liposukcji. Podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu jest sprawą indywidualną i polega na porównaniu ryzyka z możliwą poprawą wyglądu ciała. Należy zdać sobie sprawę z tego, że operacja liposukcji nie jest zabiegiem ratującym życie a jedynie takim, który może (choć nie musi) poprawić komfort życia pacjenta. Pomimo tego, że większość wymienionych powikłań nie występuje u każdego pacjenta, należy każde z nich omówić z lekarzem operującym, aby uzyskać pewność co do podjęcia właściwej decyzji i pełnego zrozumienia ryzyka, potencjalnych powikłań i konsekwencji operacji, jakie niesie ze sobą zabieg. Trzeba pamiętać, że ilość tłuszczu, który jest odessany podczas zabiegu liposukcji bezpośrednio przekłada się na ryzyko możliwych powikłań.

Liposukcja – zalecenia żywieniowe

Aby utrzymać efekt po wykonaniu zabiegu odsysania tłuszczu konieczna może być zmiana nawyków żywieniowych. Liposukcja zapewnia jedynie odessanie odłożonego w organizmie tłuszczu, nie ma wpływu na ponowne jego odłożenie się w poszczególnych partiach ciała.

Liposukcja

Liposukcja to odessanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z określonych obszarów ciała, takich jak uda, brzuch, ramiona, czy nawet kostki. Twoje ciało będzie mogło znów być jędrne i przede wszystkim – zdrowe.

Formularz kontaktowy