Najczęściej zadawane pytania

W ramach przygotowań przed konsultacjami, warto stworzyć listę pytań dotyczących kwestii, które są dla nas jeszcze niejasne. Często po zakończeniu konsultacji pacjenci mogą nadal mieć wątpliwości, powstałe z braku zadania dodatkowych pytań lub poprawnego ich sformułowania. Właśnie dlatego, aby maksymalnie ułatwić ten proces, postanowiłem stworzyć listę najczęściej powtarzających się pytań dotyczących samej operacji, jak i związanych z nią czynności.

Oczywiście, że tak. Podczas operacji lekarz anestezjolog cały czas czuwa nad bezpieczeństwem i komfortem pacjenta. Po skończonej operacji anestezjolog przerywa podawanie środków znieczulających i pacjent budzi się niemalże automatycznie. Środki, których używamy, są niezawodne, szybko działające i przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia pacjenta.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu, pacjent jest przewożony na salę pooperacyjną w celu obserwacji i płynnego przejścia procesu przebudzenia.

Jeżeli mówimy o operacji piersi, pobyt zamknie się w jednej dobie. Przy operacji w okolicach brzucha, będzie on wynosił dwie doby. Natomiast gdy zdecydujemy się na zabieg twarzy, w zależności od zaleceń lekarzy, będzie to jedna lub dwie doby. W przypadku pozostałych operacji wystarczy zaledwie jednodniowy pobyt w szpitalu.

Najczęściej stosowanymi przeze mnie są szwy rozpuszczalne pod skórą, więc przy większości operacji, nie istnieje potrzeba ich zdejmowania. Jedynym wyjątkiem są szwy używane do operacji powiek i nosa, które należy zdjąć po siedmiu dniach od operacji.

Operacja piersi – na ogół operacje nie są bolesne. Pacjent po operacji powiększenia piersi, podczas której implanty są umieszczane tuż pod mięśniem piersiowym, może spodziewać się delikatnego dyskomfortu w formie zakwasów mięśniowych, porównywalnych z zakwasami występującymi po wizycie na siłowni. Aby złagodzić to uczucie, możemy przyjmować leki przeciwbólowe dostępne w aptekach, takie jak paracetamol 1000mg w czterech jednakowych dawkach dziennie. Bazując na moim doświadczeniu, zauważyłem, że nie istnieje potrzeba stosowania leków przeciwbólowych dłużej niż tydzień.

Innym zalecanym przeze mnie sposobem na złagodzenie bólu jest noszenie przez pierwsze trzy tygodnie po operacji biustonosza uciskowego, zarówno w dzień, jak i w nocy. Po trzech tygodniach możemy ograniczyć się do noszenia go wyłącznie w dzień.

Inne operacje: brzuch, nos, powieki – odczuwalny będzie kilkudniowy dyskomfort.  Aby złagodzić to uczucie, możemy przyjmować leki przeciwbólowe dostępne w aptekach, takie jak paracetamol 1000mg w czterech jednakowych dawkach dziennie. Bazując na moim doświadczeniu, zauważyłem, że nie istnieje potrzeba stosowania leków przeciwbólowych dłużej niż tydzień.

W przypadku operacji naciągnięcia skóry brzucha, zalecam również noszenie odzieży uciskowej przez okres od 3 do 6 tygodni, co powinno zadziałać łagodząco na nasz ból.

Jeżeli lekarz nie uznał, że konieczna będzie szybsza wizyta, odpowiedni czas na kontrolę to zazwyczaj trzy tygodnie liczone od dnia operacji (z wyjątkiem zdjęcia szwów po operacjach powiek i nosa).

Zwykle jest to krótkie spotkanie, na którym ocenia się pierwsze pooperacyjne rezultaty oraz wykonuje zdjęcia do naszej dokumentacji. Oczywiście, jeżeli jest to koniecznie, moi pacjenci mogą bezproblemowo umówić się ze mną na dodatkowe kontrole. Optymalnym czasem na kolejną wizytę są 3 miesiące od dnia wykonania operacji.

Zalecany przeze mnie okres to od 3 do 6 tygodni. Przez pierwsze trzy powinniśmy nosić biustonosz uciskowy zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Po trzech tygodniach wystarczy noszenie go tylko w dzień. W sytuacji, gdy jesteśmy osobami bardzo aktywnymi fizycznie, powinniśmy nosić biustonosz uciskowy do upłynięcia trzech miesięcy. Podobnie jak w poprzednim przypadku, po trzech tygodniach możemy zakładać biustonosz uciskowy w ciągu dnia a zdejmować go na noc.

Tak, zawsze powinniśmy zdejmować go podczas mycia swojego ciała.

Pierwszy prysznic można wziąć już po drugiej dobie od operacji. Utrzymanie właściwej higieny przyspieszy proces gojenia pooperacyjnego. Aby uniknąć nieprzyjemnych podrażnień, zalecam używanie neutralnych środków higieny osobistej.

Plastry powinny być zmieniane co 7 dni tuż po kąpieli (osobiście zalecam korzystanie jedynie z prysznica). Zamoczony plaster suszymy po każdym prysznicu strumieniem zimnego powietrza suszarki, żeby prawidłowo spełniał swoją funkcję. Przez pierwsze 7 dni po operacji należy używać tego samego plastra.

Zalecam używanie zwykłego plastra papierowego z rolki (nie opatrunkowego).

Nie istnieje jedna konkretna granica. W niektórych przypadkach, może to trwać nawet do 3 miesięcy.

Tak. Do mycia zdejmujemy wszystkie ubrania, także te uciskowe.

Zwykle zalecam noszenie jej przez 6 tygodni, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Dla bezpieczeństwa pacjenta zalecam, aby został on odebrany przez osobę bliską.

Jest to uzależnione nie tylko od osoby operującej, ale także skali operacji. Poniżej prezentuję najczęściej wykonywane zabiegi i orientacyjny czas ich trwania.

Powiększanie piersi – 1h

Podniesienie piersi – 2,5h do 3h

Redukcja piersi – 3h

Lifting twarzy – 4h

Powieki górne – maksymalnie 1h

Powieki dolne  – maksymalnie 1,5h

Nos – ustalane indywidualnie, około 2-3h

Uszy – 1h

Nie ma żadnych przeciwwskazań dyskwalifikujących ten typ leków i bez problemu możemy przyjmować przepisane dawki dzienne. Wszystkie pozostałe pytania dotyczące środków farmaceutycznych powinny być zadane podczas konsultacji z anestezjologiem.

Tak, gdyż operacje, które wykonuję, mogą zostać przeprowadzone w dowolnym czasie cyklu menstruacyjnego. Nie wpływa w żaden sposób on na przebieg operacji. Natomiast jeżeli dla pacjentki operacja podczas menstruacji jest niezręczna lub niekomfortowa, jestem w stanie znaleźć inny, dogodniejszy termin wykonania zabiegu.

Nie ma potrzeby podjęcia takich kroków, gdyż implant pod wpływem czasu nie ulega znaczącym przeobrażeniom. Natomiast tym, co się zmienia, jest nasze ciało. Czynniki takie jak dieta czy styl życia, mogą jednak spowodować potrzebę poprawy wyglądu piersi. Jednakże zalecam wymianę implantów „starszej generacji”, to jest takich, które były używane od 8 do 12 lat wstecz. Jeżeli mówimy o poszczególnych producentach, to każdy z nich wystawia indywidualne gwarancje produktu oraz pakiety lojalności. Chirurg pomaga pacjentowi w wyborze odpowiednich dla niego implantów, jednakże ostateczna decyzja co do implantów, które mają zostać włożone, należy do pacjenta.Treść Akordiona

Przez pierwsze 3 tygodnie (od czasu operacji aż do pierwszej kontroli) jest to zabronione. Jeżeli kontrola nie wykaże żadnych przeciwwskazań, po tej wizycie możliwe będzie delikatne dotykanie piersi. Jednak dla prawidłowego przeprowadzenia procesu gojenia i osadzenia implantów zalecam, aby bezwzględnie powstrzymać się od mocnego dotyku lub masowania przez wspomniany wcześniej okres.

Operacja piersi: lekka biurowa praca – po tygodniu. Praca fizyczna – po trzech tygodniach.
Liposukcja: lekka praca – po tygodniu. Praca fizyczna – do ustalenia z lekarzem prowadzącym.
Operacja brzucha: zalecam aby było to minimum po trzech tygodniach, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy.

Operacja twarzy: po zdjęciu ostatnich szwów i kontroli, zwykle po 3 tygodniach.
Operacja uszu: po tygodniu

Operacja powiek: indywidualnie ustalane po 7-12 dniach.

Operacja nosa: indywidualnie ustalane po 10-12 dniach.

Zalecam, aby odczekać co najmniej 8 tygodni.

Zalecam, aby stało się to najwcześniej po 6 tygodniach. Jednak najbezpieczniejszym okresem jest tak jak w przypadku wyjścia na siłownię, 8 tygodni.